Vill du bli läxhjälpare?

Kyrkan fick för en tid sedan en förfrågan om att ha hand om läxhjälp i Sörbyskolan tillsammans med Röda korsets ungdomsförbund. Jag har varit med något år i RKUF:s regi och tycker det är skoj men nu skulle vi behöva fler frivilliga.

Läxhjälpen är för närvarande tisdagar mellan 14.30-15.30.

Det hela går ut på att man finns på plats i ett klassrum och elever som vill ha hjälp eller bara lite extra tid kommer dit. De som kommer går i åk 1-6 och vill framför allt ha hjälp i matte och svenska (ofta läsning). Det är frivilligt både för de flesta elever och för oss som läxhjälpare. Man är mednär man kan.

Tiden är ju lite dum tid om man jobbar, men har du tid och lust får du gärna kontakta Anna och Anna på rkuf_laxhjalpsorby@hotmail.com, de har samordningsansvaret.

Häng gärna med nu de sista gångerna i vår, så är du inkörd när hösten kommer!