Kontakt

Adress: Sörbykyrkan, Senapsvägen 24, 702 18 Örebro

Telefon präst: 019 – 33 55 45
Telefon övriga: 019 – 33 55 46

E-post: info@sorbykyrkan.nu

Plusgiro: 47 45 20-4
Bankgiro: 954-4834
Swedbank-konto: 8452-5, 924 319 184-9
Swish-konto: 123 555 78 97

Lat: N 59° 15´ 20″ Long: E 15° 13´ 30″
Sörbykyrkan på Google Maps

Anställda medarbetare

Porträttbild på Emanuel Gillberg

Emanuel Gillberg

Präst

Epost: emanuel@sorbykyrkan.nu

Telefon: 076-239 71 39

Kontaktperson för: Gudstjänster, samtal, ungdomsarbete och konfirmation.

Porträttbild på Johanna Damberg

Johanna Damberg

Kyrkomusiker

Epost: johanna@sorbykyrkan.nu

Telefon: 019-33 55 46, 072-028 77 16

Kontaktperson för: Musik i gudstjänst, barnkör och söndagsskola

Porträttbild på Jonas Ahlforn von Beetzen, maj 2018

Jonas Ahlforn von Beetzen

Samarbetskyrkopräst

Epost: jonas@sorbykyrkan.nu

Telefon: 019-15 47 33, 076-772 03 90

Kontaktperson för: Gudstjänster, samtal, dop, vigslar och begravningar samt personalledning.

Porträttbild på Josefine Wämmerfors

Josefine Wämmerfors

Kyrkomusiker

Epost: josefine@sorbykyrkan.nu

Telefon: 019-33 55 46, 072-522 69 19

Kontaktperson för: Musik i gudstjänst, gospelkör och barnledare söndagar.

Porträttbild på Lisa Sjökvist

Lisa Sjökvist

Epost: lisa@sorbykyrkan.nu

Telefon: 019-33 55 46

Kontaktperson för: bokningar, mat och kök

Porträttbild på Liselott Olika

Liselott Olika

Administratör

Epost: liselott@sorbykyrkan.nu

Telefon: 019-33 55 46, 073-809 15 90

Kontaktperson för: Ideella

Ideella medarbetare

Bild saknas

Barbro Jonsson

Epost: barbro.jonsson14@gmail.com

Telefon: 073-610 72 70

Kontaktperson för: Samordnare för serverings- och gudstjänstvärdar.

Bild saknas

Hans Fredlund

Epost: hans.fredlund.hf@gmail.com

Telefon: 070-329 99 65

Kontaktperson för: Diakoni och dem som vill vara med i en mindre grupp ex. samtalsgrupp, hemgrupp, bönegrupp och bibelgrupp.

Porträtt av Simon Wämmerfors

Simon Wämmerfors

Epost: simonwammerfors@gmail.com

Telefon: 070-948 02 96

Kontaktperson för: Hemsida, sociala medier och trycksaker.

Missionsföreningens styrelse

Verksamheten i Sörbykyrkan drivs av en missionsförening där många av de aktiva i gemenskapen är medlemmar. Styrelsen ansvarar för bl.a. personal, ekonomi, förvaltning och inriktning.

Porträtt av Anders Hermansson

Anders Hermansson

Styrelseledamot

Epost: a.hermansson@tele2.se

Telefon: 070-181 00 41

Kontaktperson för: Ljud, bild samt IT-frågor.

Porträtt av Andreas Eklund

Andreas Eklund

Ordförande

Epost: ordforande@sorbykyrkan.nu

Kontaktperson för: Styrelsen, föreningsfrågor, styrelsefrågor samt pastoratskontakter.

Bild saknas

Andreas Stenlund

Styrelseledamot

Telefon: 076-323 09 26

Kontaktperson för: Nära-grupper

Porträtt av Bodil Sandin

Bodil Sandin

Styrelseledamot

Epost: ilembula@hotmail.com

Telefon: 019-36 13 15, 070-238 90 89

Kontaktperson för: Missionsarbete i utlandet, personalutskottet.

Porträtt av Klara Warenmark

Klara Warenmark

Styrelseledamot

Bild saknas

Magdalena Andersson

Styrelseledamot

Epost: evamagdalena.andersson@gmail.com

Telefon: 073-020 90 64