Samtala med Gud i sommar

Jonas Ahlforn von BeetzenI sommar vill jag rekommendera dig att prova vår nya meditationsväg som vi anlagt runt Sörbykyrkan. Den bygger på något som kallas för ”Frälsarkransen” som är ett sätt att samtala med Gud om livets glädjeämnen och svårigheter. Starten är vid huvudentrén med Gudspärlan och därefter ser du nästa steg. Syftet med denna meditationsväg är att underlätta upptäckten av vem Jesus Kristus är och uppmuntra personlig växt och mognad.

Under vårt sommarcafé på tisdagar så kommer frälsarkransen användas i samband med kvällens bön och andaktsstund.

Alla ni ideella ledare och medarbetare i Sörbykyrkan vill jag särskilt uttrycka en stor uppskattning till. Tillsammans har vi, ca 100 pers, engagerat oss för att vilja det bästa för vår nästa. Jag ser fram emot att fortsätta framåt med er alla i höst. Ledaruppstart äger rum i samband med söndagsgudstjänsten den 26 augusti med start kl 11.10 och gemensam lunch i lilla caféet 12.15.

Glad välsignad sommar!

Jonas Ahlforn von Beetzen
Präst i Sörbykyrkan och Almby församling