Ny bok av vår kyrkoherde Åke!

Röda boken om Den Heliga MässanNu finns 64 sidor med ”nattvardsfirandet” i ord och färgbilder som snabbt ger läsaren en insyn i hur den allmänkyrkliga mässan firas i sin helhet. Tanken med skriften är att visa på hur mässan har firats genom århundradena och fortfarande firas utöver världen. Skriften vill vara en inspirationskälla och ge nya infallsvinklar i församlingens nattvardsfirande och kunna ge upphov till samtal och fruktbara diskussioner.

Boken är en trevlig och lämplig present, julklapp eller gåva till medarbetarna inom den kyrkliga verksamheten och gemene man. En skrift i smidigt format, att ha hemma, i kyrkan, församlingshemmet, på bokbord eller i undervisningen. Årets julklapp?

Pris: 180:-

RÖDA BOKEN OM DEN HELIGA MÄSSAN finns att köpa genom
Åke Sonesson, tel 019-15 47 01, e-post ake.sonesson@svenskakyrkan.se
Inger Persson, tel 019-31 44 75, e-post inger.elisabet@telia.com
eller Närke-Tryck AB, tel 0582-152 60, e-post info@narketryck.se