Barn och unga

Söndag

HAPPY! Sunday

Välkommen till vår söndagsskola!

Vi ses i Sörbykyrkan varannan söndag kl 10-11.45. Våren 2023 alla ojämna veckor fr o m 22 januari.

Samling med sång, bön, Bibel, lek, samtal, fika. Två åldersgrupper: 4-9 år och 10-12 år. Välj därefter kreativ eller fysisk aktivitet, genomförs i blandade åldrar.

De söndagar då vi inte har söndagsskola, firar vi mässa tillsammans alla åldrar. I kyrksalen finns papper, pennor, målarbilder, samt bönestationer att använda under tiden. Alla som vill (främst mellanstadiet och uppåt) uppmuntras också att vara med i team, t ex fika, välkomnare, ljud, musik mm. Själv eller tillsammans med förälder.

Startdatum: 22 januari
Slutdatum: 28 maj

Ålder: Främst 4-12 år

Ansvarig ledare: Johanna Damberg 0720 28 77 16

Anmälan: Kontakta Johanna för aktuell info, eller om du vill komma med i HAPPY Sundays maillista och få information om barnverksamheten.

Kostnad: Gratis

Öppen förskola

Välkomna alla föräldrar med barn i ålder 2 månader-5 år!

Onsdagar kl 14-16 blir det lek, samling, fika och gemenskap.

Startdatum: 1 mars

Slutdatum: Slutet av maj

Kontakt: Lisa Sjökvist lisa@sorbykyrkan.nu


Fredag

Ungdomskväll

Fredagshäng för dig som är 13–20 år.

Startdatum: 20 januari 2023.

18.30 Vi börjar med gemenskap och enklare måltid

20.15 Andakt med Undervisning

21.00 Avslut med möjlighet till öppna samtal

22.00 Vi säger ”På återseende”

Kontakt

Sylvester, Liyanage 073 82 27 871. Ungdomspräst


Dansgrupp

Nytt för i höst! Var med i en härlig gemenskap med dans, fika och andakt.

Varannan lördag i Sörbykyrkan.

Startdatum:

Slutdatum:

Ålder: åk 4-9

Kontakt och anmälan: Emilia 070 773 22 40

Bibeläventyret

Bibeläventyret är ett kreativt och pedagogiskt läromedel för skolans åk 4 och 5. Här får eleverna lära sig Bibelns berättelser och den röda tråden genom Bibeln genom drama, bilder, rörelser, skrift, musik mm. Det finns ett äventyr för GT och ett för NT. Varje äventyr är ca 4 timmars lektionstid i det egna klassrummet på skolan, av licensierad instruktör.

Bokning och mer info: Instruktör Johanna 0720 28 77 16, johanna@sorbykyrkan.nu

bibelaventyret.se kan du också läsa mer om vad det innebär.


Konfirmationsläger

Född 2008? Upptagen med plugg och aktiviteter under terminerna? Då kan sommarkonfa på vara något för dig. Ta chansen att fundera över meningen med livet ihop med andra ungdomar sommaren 2023, på Sollidens kursgård!

Sommaren 2023 arrangerar vi Sommarkonfirmationsläger på gården Solliden utanför Örebro. Ha kul med kompisar och lär känna nya vänner. Lär dig mer om Jesus, dig själv och livet genom upplevelser, undervisning, utmaningar, sport och musik. Våra äldre ungdomar är med som ledare.

Kontaktperson: Sylvester Liyanage tfn 073-822 78 71

Kostnad: Nej, gruppen är kostnadsfri.