Kontakt

Adress: Sörbykyrkan, Senapsvägen 24, 702 18 Örebro

Telefon präst: 019 – 33 55 45
Telefon övriga: 019 – 33 55 46

Plusgiro: 47 45 20-4
Bankgiro: 954-4834
Swedbank-konto: 8452-5, 924 319 184-9
Swish-konto: 123 555 78 97

Lat: N 59° 15´ 20″ Long: E 15° 13´ 30″
Sörbykyrkan på Google Maps

Anställda medarbetare

Jonas Ahlfors von BeetzenJonas Ahlforn von Beetzen, präst

Kontakt för: Gudstjänster, samtal, dop, vigslar och begravningar samt personalledning.

Jonas@sorbykyrkan.nu
019-15 47 33, 076-772 03 90

Johanna DambergJohanna Damberg, musik och barnverksamhet

Kontakt för: Musik i gudstjänst, barnkör och barnledare söndagar samt programblad.

johanna@sorbykyrkan.nu
019-33 55 46, 072-028 77 16

Gustav HafströmGustav Hafström, präst

Kontakt för: Gudstjänster och samtal.

gustav@sorbykyrkan.nu
019-33 55 46, 073-802 30 25

Britten JakobssonBritten Jakobsson, uthyrning, öppna förskolan, mat och kök

Kontakt för: Bokningar, Öppna förskolan, mat & kök.

britten@sorbykyrkan.nu
019-33 55 46, 070-361 08 47

Lisa SjökvistLisa Sjökvist, mat och kök

Kontakt för: Mat & kök.

lisa@sorbykyrkan.nu
019-33 55 46

Josefine WämmerforsJosefine Wämmerfors, musik och kör

Kontakt för: Musik i gudstjänst, gospelkör och barnledare söndagar.

josefine@sorbykyrkan.nu
019-33 55 46, 072-522 69 19

Emanuel GillbergEmanuel Gillberg, präst

Kontakt för: Gudstjänster, samtal, ungdomsarbete och konfirmation.

emanuel@sorbykyrkan.nu
076-239 71 39

Ideella medarbetare

Magdalena Andersson, barnverksamhet

Kontakt för: Verksamhet för barn i åldrarna 0-13 år & söndagsskolan.

evamagdalena.andersson@gmail.com
073-020 90 6

Hans Fredlund, diakoni och smågrupper

Kontakt för: Diakoni och dem som vill vara med i en mindre grupp ex. samtalsgrupp, hemgrupp, bönegrupp och bibelgrupp.

hans.fredlund.hf@gmail.com
070-329 99 65

Anders Hermansson, ljud & bild

Kontakt för: Ljud, bild samt IT-frågor.

a.hermansson@tele2.se
070-181 00 41

Karl-Erik Hermansson, fastighet

Kontakt för: Fastighetsfrågor och styrelsens sekreterare

karl-erik.hermansson@comhem.se
019-20 24 26, 070-355 88 66

Barbro Jonsson, värdar på söndagar

Kontakt för: Samordnare för serveringsvärd och gudstjänstvärd.

barbro.jonsson14@gmail.com
Mobil 0736107270

Ingvar Lundqvist, ordförande

Kontakt för: Styrelsen, föreningsfrågor, styrelsefrågor samt pastoratskontakter.

ordforande@sorbykyrkan.nu
019-33 53 62, 070-979 68 49

Bodil Sandin, missionsgrupp & personalfrågor

Kontakt för: Missionsarbete i utlandet, personalutskottet.

ilembula@hotmail.com
019-36 13 15, 070-238 90 89

Lennart Nilsson, ekonomi

Kontakt för: Frågor om ekonomi.

Karllennart.nilsson@telia.com
019-12 33 94

Simon Wämmerfors, kommunikation och hemsida

Kontakt för: Hemsida & trycksaker.

simonwammerfors@gmail.com
070-948 02 96

Har du åsikter eller funderingar om webbplatsen? Skicka ett mail till webmaster.